Mokry lub suchy kaszel pojawiający się w przebiegu infekcji może być bardzo uciążliwy dla pacjenta. Aby dobrać odpowiedni lek na kaszel, warto umieć rozpoznać, czy jest to kaszel mokry, czy kaszel suchy. Jak zatem właściwie zidentyfikować rodzaj kaszlu? Co stosować na kaszel, aby go złagodzić?
Jak leczyć suchy kaszel?
Suchy kaszel określany jest też jako kaszel nieproduktywny. Oznacza to, że przebiega on bez odkrztuszania wydzieliny. Często towarzyszy mu uczucie drapania i podrażnienia gardła. Kaszel suchy zazwyczaj pojawia się na początku infekcji i trwa kilka dni. Jeśli utrzymuje się dłużej, może świadczyć o poważniejszej przyczynie.
W leczeniu suchego kaszlu można sięgnąć po leki hamujące odruch kaszlu lub preparaty powlekające błonę śluzową. Przykładowe substancje przeciwkaszlowe to lewodropropizyna, butamirat i dekstrometorfan. Dostępne są one w różnej postaci i mają różne ograniczenia wiekowe. Dzięki temu można dobrać odpowiedni lek na suchy kaszel dla każdego pacjenta, zgodnie z jego preferencjami. Warto przy tym pamiętać, że nie zaleca się samodzielnego leczenia kaszlu u dzieci do 2 lat. Takie maluchy zawsze przed wdrożeniem leczenia powinien zbadać lekarz.
W łagodzeniu suchości i drapania w gardle, które często występują przy suchy kaszlu, sprawdzają się też preparaty nawilżające i osłaniające. Lek na chrypkę na aptekadlarodziny.pl szybko przynosi uczucie ukojenia. Łagodzi podrażnienie i przywraca odpowiednie nawilżenie błony śluzowej. Dzięki temu nie tylko zmniejsza chrypkę, ale również suchy, uciążliwy kaszel. Preparaty na kaszel suchy można stosować w ciągu dnia i przed pójściem spać. Przyjęcie dawki leku przed położeniem się do łóżka jest szczególnie korzystne, ponieważ kaszel suchy najczęściej nasila się właśnie w porze wieczornej i nocnej.
Co na mokry kaszel stosować?
W typowym przebiegu infekcji początkowo pojawia się suchy kaszel, który po kilku dniach przekształca się w mokry. Mokry kaszel to kaszel produktywny. Pacjent odkrztusza wydzielinę (flegmę). Poprzez kaszel organizm stara się pozbyć nagromadzonego w drogach oddechowych nadmiaru wydzieliny. Kaszel mokry często ulega nasileniu rankiem.
Leki na zalegającą flegmę – Apteka dla Rodziny oferuje różnorodne preparaty, które pomagają pozbyć się śluzu. W ich składzie obecne są takie substancje jak ambroksol, bromheksyna czy acetylocysteina. Pomagają one rozrzedzić gęstą wydzielinę, dzięki czemu ułatwiają jej odkrztuszenie. Mokry kaszel nie powinien być hamowany, dlatego w tym przypadku nie powinny być stosowane leki przeciwkaszlowe.
Przy niegroźnej infekcji wirusowej, z którą często mamy do czynienia w okresie jesienno-zimowym, stosowane mogą być różne leki na kaszel. Początkowo, przy kaszlu suchym, ulgę przyniosą leki przeciwkaszlowe, które zapobiegają męczącym napadom kaszlu. Gdy zauważymy, że kaszel staje się mokry i zaczynamy odkrztuszać wydzielinę, warto zmienić lek na preparat wykrztuśny, który pomoże pozbyć się zalegającej wydzieliny.