Ból rąk i nóg może być efektem nadmiernego przeciążenia kończyn wynikającego np. z podejmowanej aktywności fizycznej (ćwiczeń) czy pracy (np. na taśmie produkcyjnej lub wymagającej dużej ilości chodzenia). Zwykle taki ból pojawia się jednak incydentalnie i znika po odpoczynku. Jednak bóle kończyn towarzyszą również wielu chorobom i mogą być ich objawem, którego nie powinniśmy bagatelizować. Szczególnie wtedy, kiedy ma on charakter przewlekły i pojawia się wielokrotnie lub utrzymuje przez dłuższy czas. W jakich schorzeniach i stanach pojawiają się bóle rąk i nóg? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.
Przyczyny bólu rąk
- zespół cieśni nadgarstka,
- łokieć tenisisty,
- zapalne choroby stawów,
- zmiany zwyrodnieniowe kręgów szyjnych,
- zespół de Quervaina,
- ganglion,
- przykurcz Dupuytrena,
- zawał serca (ból lewej ręki, który jest promieniujący oraz silny i o charakterze rwącym).
Ból może pojawiać się również u kobiety w ciąży czy po pewnym czasie, jako przypomnienie nabytych wcześniej urazów. Wymienione tutaj przyczyny nie są jedynymi powodami pojawiania się bólu rąk.
Przyczyny bólu nóg
- urazy, np. naderwanie ścięgien, zwichnięcia stawów,
- zaawansowana miażdżyca kończyn,
- rwa kulszowa,
- choroba zwyrodnieniowa,
- dna moczanowa,
- zespół niespokojnych nóg,
- skurcze łydek,
- endometrioza,
- niektóre infekcje wirusowe, np. grypa,
- zapalenia tkanki łącznej,
- zapalenie powięzi mięśniowej,
- przepuklina pachwinowa,
- rozwarstwienie aorty,
- kostniakomięsak (ból pojawia się w nocy oraz podczas wysiłku fizycznego),
- fibromialgia,
- bóle wzrostowe (zazwyczaj występujące u dzieci między 4 a 6 rokiem życia, ale często również w okresie nastoletnim),
- bóle fantomowe odczuwane przez osoby, które przeszły amputację kończyny.
Diagnostyka bólu kończyn
Jak widać lista przyczyn występowania bólu kończyn (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/objawy/silny-bol-rak-nog-i-stop), jest stosunkowo długa i trudno bez dokładnego wywiadu lekarskiego, a często również rozmaitych badań laboratoryjnych czy obrazowych, wskazać genezę pojawienia się dolegliwości bólowych. W procesie diagnostycznym ważna jest również samoobserwacja pacjenta, aby móc zaobserwować ewentualną powtarzalność w okolicznościach pojawiania się dolegliwości.
Ból kończyn jako objaw choroby rzadkiej
Rzadkie choroby, zgodnie ze swoją definicją, występują z częstotliwością poniżej 5 przypadków na 10 tys. osób. Przykładami takich schorzeń rzadkich, którym towarzyszy ból kończyn jest m.in. choroba Fabry’ego czy zespół de Quervaina. Szacuje się, że w Polsce choroby te mogą dotykać ponad 3 miliony ludzi, a prawdopodobnie statystyki te wciąż nie odzwierciedlają realnej skali zachorowań.
Fundacja Saventic, działająca na rzecz osób dotkniętych schorzeniami rzadkimi, oferuje zarówno pomoc diagnostyczną, jak i prowadzi działania edukacyjne. Współpracując z ekspertami i wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji, fundacja analizuje dokumentację medyczną pacjentów, pomagając im tym samym uzyskać diagnozę i rozwiązanie ich problemów zdrowotnych. Uzyskanie diagnozy jest również szansą dla tych osób na wdrożenie dopasowanego do ich potrzeb leczenia lub interwencji, które poprawią jakość ich życia.